Zlepšite si trávenie

Problémy s trávením zažila asi väčšina ľudí. Či už  išlo o dlhodobé alebo akútne problémy, určite to nebol príjemný zážitok. Tráviace ťažkosti môžu mať viacero príčin. Často ale súvisia s nevhodnou stravou a zlou životosprávou. Ako zlepšiť trávenia, čomu sa vyhnúť a čo naopak prospieva?

zle-jedlo-rozhodnutie-stravovanie-nestandard2Stravovacie návyky

Ak máte problémy s trávením, príčinou môžu byť aj zlé stravovacie návyky. Prejedanie sa vášmu žalúdku nijako neprospieva. Za prejedanie sa nesie vinu aj ľudský mozog, ktorý je oproti žalúdku trochu pozadu. Žalúdok je plný, ale pocit sýtosti sa do mozgu dostaví až o 10-15 minút neskôr. A to je dosť času na to, aby sme ešte čo – to ochutnali a dali tak nášmu tráviacemu systému poriadne zabrať.

Vyhnúť sa zažívacím problémom je teda možné striedmejším stravovaním. To znamená, že si netreba dávať hneď po obede porciu zákuskov, ktoré žalúdok zaťažia a len tak ich nestrávi. Po hlavnom jedle počkajte 20-30 minút a ak nebude mať pocit sýtosti, môžete si dopriať aj dezert. Rovnako nebezpečný ale môže byť aj zhon pri jedle. Vždy si treba nájsť čas a najesť sa v pohode a pomaly. Nahádzať do seba jedlo z fastfoodu je síce rýchle a nenáročné na prípravu, ale je to najlepšia cesta k tráviacim ťažkostiam.

Mäso a údeniny žalúdok trávi minimálne 4 hodiny, zatiaľ čo cestoviny, vajíčka, strukoviny a zemiaky asi 3 – 4 hodiny, chlieb, pečivo, ryby a hydinu 2-3 hodiny.  Je teda dôležité, aby ste si zvážili ktoré jedlo kedy zjete. Striedmosť platí aj pri veľkosti porcie. Radšej jedzte menšie porcie každé 3-4 hodiny. Veľká porcia jedla 2 krát za deň môže uškodiť a to aj v prípade, že ide o zdravú stravu.

Vhodné potraviny

Pri problémoch s trávením je dobré siahať po potravinách s vyšším obsahom vlákniny. Jedálniček by tak mal byť bohatý na cereálie, obilniny, čerstvé ovocie a zeleninu, sóju aj hnedú ryžu. Obmedziť by ste mali pečivo a výrobky z bielej múky, pretože lepok sa stráviacim systémom veľmi nekamaráti a môže spôsobovať nemalé problémy.  Vyskúšať by ste tak mali skôr bezlepkové múky, ku ktorým patrí aj exotická kokosová múka. Obsahuje vlákninu, bielkoviny, zdravé tuky a ešte má aj lahodnú chuť. Využiť ju môžete na pečenia aj na obaľovanie miesto strúhanky.

travenie

Nepriateľom trávenia a vlastne aj celého organizmu sú cukry. Nahrádzať ich umelými sladidlami nie je najlepšie riešenie a pokiaľ sa nechcete vzdať sladkého čaju alebo kávy, oslaďte si život radšej medom alebo brezovým cukrom. Brezový cukor  zlepšuje trávenia, znižuje chuť na sladké a neprirodzený pocit hladu. A čo je najlepšie – chutí rovnako ako klasický cukor.

Tabu by sa mali stať samozrejme ťažké a mastné jedlá, údeniny, vajcia, smotana, vyprážané jedlá a samozrejme alkohol a cigarety. V prípade, že trpíte vážnejšími a dlhodobejšími ťažkosťami je nutné vyhľadať lekára a poradiť sa o možnej liečbe či diéte.

Dodržujte pitný režim

Najlepšia je čistá voda, ktorú si prípadne dochutíte citrónovou šťavou, bylinkové čaje a nešumivé nesladené nápoje. Pri ťažkostiach s trávením by ste sa mali vzdať kofeínových nápojov, sladkých limonád, čierneho a ovocného čaju. Vypiť by ste mali minimálne 2-3 litre tekutín denne.

cintron ochutenie

Povolené je samozrejme aj smoothie z čerstvého ovocia a zeleniny. Pridať si doň môžete aj kokosové mlieko, ktoré má príjemnú chuť a podporí aj trávenie.  Kokosové mlieko pomáha hydratovať tráviaci trakt, funguje aj ako prevencia proti zápche a podporuje zdravie čriev. S dávkovaním by sa to ale nemalo preháňať a tak stačí, keď si do svojho smootie pridáte cca 1dcl.

Nezabúdajte na pohyb

Pravidelný pohyb a športovanie rozhodne patrí k zdravému životnému štýlu a je účinný aj pri tráviacich problémoch. Samozrejme to neznamená, že máte hneď po obede utekať do posilňovne alebo zabehnúť maratón. Po jedle si doprajte maximálne prechádzku a do náročnejšieho cvičenia sa pustite najskôr dve hodiny po jedle. Najlepšia športová aktivita, ktorá prospieva celému telu je určite plávanie. Ak ale nemáte možnosť ísť si zaplávať, vyskúšajte bicyklovanie alebo beh.

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek šport, dôležitá je pravidelnosť. Prebehnúť sa raz za čas na bicykli ale si raz za mesiac zabehať nepomôže ani vášmu tráveniu ani celkovému zdravotnému stavu. Je potrebné, aby ste sa hýbali pravidelne aspoň 4-5 krát do týždňa a podľa svojich možností. Vhodný typ športu alebo cvičenia môžete prekonzultovať so svojim lekárom alebo profesionálnym trénerom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *