Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Tajomstvá omega 3 a 6 mastných kyselín

Nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a 6 sa nazývajú aj esenciálne, pretože ich ľudské telo nedokáže vyrobiť. Je teda potrebné postarať sa o to, aby ich získavalo z potravín v dostatočnom množstve a správnom pomere, pretože aj veľa dobrých vecí môže nakoniec uškodiť.

omega-3-a-6
Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny sú pre ľudský organizmus mimoriadne dôležité, pretože si ich nedokážeme vytvoriť sami. Súčasný spôsob stravovania vytvára v tele nerovnováhu, ktorú dokážu napraviť práve tieto kyseliny a tak zabraňujú vzniku rôznych zdravotných problémov. Konzumáciou potravín s omega 3 mastnými kyselinami sa môžete vyhnúť srdcovým chorobám, mozgovým príhodám, vysokému cholesterolu a iným chronickým ochoreniam. Potraviny s obsahom omega 3 pôsobia aj ako prevencia Alzheimerovej choroby, podporujú činnosť mozgu a zdravie očí.  Omega 3 mastné kyseliny nájdete v ľanových semienkach, orieškoch, repkovom oleji, v rybách a to hlavne v lososovi, makrele, pstruhovi, tuniakovi.

omega-3-a-6-mastne-kyseliny-min
Omega 6 mastné kyseliny

Omega 6 mastné kyseliny sú rovnako ako omega 3 zdraviu prospešné a pôsobia preventívne voči viacerým ochoreniam. Užitočné sú pri problémoch so žalúdočnými vredmi, vysokým krvným tlakom, artritídou, apatiou a pod.  Lenže príjem nadmerného množstva omega 6 môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Treba vedieť, koľko mastných kyselín sa v potravinách nachádza a dbať na dodržanie správneho pomeru. Nie je to ale žiadna veda, stačí dať telu pestrú stravu. Nedostatok mastných kyselín súvisí hlavne so stravovacími návykmi a málo kto dnes konzumuje dostatok potravín obsahujúcich túto látku. Bohaté na omega 6 je napríklad konope, kukurica, arašidy, tekvicové semienka, vajíčka, avokádo.

S omega 6 ale treba byť opatrný, pretože ak sa ho v tele nahromadí viac ako je potrebné môžu začať problémy. Môže prísť k oslabeniu imunity, pacienti liečiaci sa na artritídu môžu pocítiť viac bolesti, depresie, náladovosť a podobne. Nesprávny pomer omega 3 a 6 mastných kyselín dokonca môže prispievať aj ku vzniku obezity a zápalov pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Optimálny pomer

Ako sme už spomínali, dôležitá je pestrá strava a správny pomer. Ak máte radi mäso, vyskúšajte kuracie či hovädzie aspoň z časti nahradiť rybami. Ryby síce nie sú najpopulárnejším pokrmom, ale sú skvelým zdrojom omega 3 a 6. Ideálne sú aj ľanové semienka a ľanový olej, ktoré sa dajú použiť napríklad do šalátov. Ďalej sú vhodné aj orechy a orechový olej, repkový, sójový olej či tofu. Ak potrebujete zvýšiť prísun mastných kyselín, ale spomínanými potravinami máte problém, riešením sú aj doplnky výživy. Young pYHorever  – omega 3-6 sú kapsule, ktoré obsahujú tieto látky v optimálnom pomere, ktorý je pre vaše telo ideálny.

Zdroj: medicalnewstoday.com