Múka zo zemných mandlí – šáchorová 500g

Múka, ktorá obsahuje minimálne množstvo škodlivých rastlinných mastných kyselín.

Odporúčame ju všetkým, ktorí chcú rozšíriť svoj sortiment potravín o chutnú zdravú surovinu.

Zo zrelého ovocia získavajú surovinu za studena lisovaním. Najprv sa zbavia tuku a potom ho pomelú. Vďaka odstránenému tuku má oveľa vyššiu nutričnú hodnotu ako bežne pomletá mandľa.

Môže sa použiť na pečenie, varenie, na prípravu krémov, zahusťovanie, buď samostatne, alebo zmiešaná s ostatnými múkami ku každému receptu, kam sa hodí jej chuť.

 

8.88 s DPH 7.40 bez DPH

Availability:

Dostupné na objednávku

Katalógové číslo: 8588006092035 Kategórie: , Značka:

Popis

Zloženie: 100% šáchorová múka.

Chufa (čítaj: “čufa”), Cyperus esculentus, u nás Šáchor, v zahraničí však najčastejšie “Zemné mandle” (súčasný hit zdravej výživy v Nemecku “Erdmandel”) alebo tiež “Tigrie orechy” (v anglicky hovoriacich krajinách Tigernuts).
Šáchor je stará kultúrna rastlina. Používal sa už v treťom tisícročí pred naším letopočtom v starovekom Egypte. Starí Egypťania šáchor veľmi uctievali. Dôkazom toho je, že ho vkladali do sarkofágov svojich zosnulých, napr. spolu so šperkami a inými cennosťami, aby nebožtíkov vybavili na ich posmrtnú púť aj tou správnou potravou.
Do Európy sa šáchor dostal s príchodom Arabov na Pyrenejský polostrov a jeho novou domovinou sa stala oblasť španielskej Valencie, ktorá v pestovaní v súčasnosti vyniká, a ktorej chufa je považovaná za najlepšiu na svete.

Konzumné častí rastliny sú hľuzy, ktoré sa vytvárajú na podzemkoch rastlín. Tieto drobné podzemné hľuzy (tzv. Chufas – čítaj “čufas”) majú hnedú farbu a zvrásnený povrch. Veľmi pripomínajú zoschnutý lieskový oriešok. Hľúzky majú lahodnú ľahko sladkastú mandľovo – lieskovoorieškovú chuť.

Ich prvá nesporná výhoda je v tom, že chuťovo plnohodné orechy nahradí a tak si na nich môžu pochutiť aj ľudia, ktorým sú orechy kvôli alergii zakázané.

Hľúzky – “čufa” – zemné mandle – tigrie orechy – šachor – možno po očistení konzumovať surové, výborné sú tiež, ak ich chvíľu máčame vo vode. Pripravujú sa aj varené a pečené, upražené a zomleté ​​môžu byť použité ako náhradka kávy.

Z “čufy” sa v Španielsku vyrába osviežujúci lahodný nápoj zvaný “horachata” (čítaj “orčata”). Zomletá “čufa” sa nariedi vodou, dochutí trstinovým cukrom a niekedy aj citrónovou šťavou.

“horachata” vzhľadovo pripomína mlieko, ale rovnako ako sójové, ryžové alebo mandľové mlieko, je skvelou alternatívou pre osoby, ktoré netolerujú laktózu a kazeín.

V Španielsku existujú zvláštne predajne tohto lahodného nápoja – tzv. “Horchaterías”, špecializujú sa len na podávanie “horachatas”.

Z “čufy” sa tiež vyrába olej – bohatý na zdravie prospešnú kyselinu olejovú (takmer 84%).

No a konečne sa z hľúz melie múka, či vločky, ktoré ocenia celiatici a nielen oni.

Chuť je skutočne vynikajúca a ich využitie v bezlepkovej kuchyni veľmi všestranné. Môžete ho pridávať do jogurtov, mlieka, alebo sa pustiť do pečenia: chlieb so šachorom, muffiny, piškóty, alebo napríklad šáchorový koláč s bielym makom a pečenými hruškami .

Zemné mandle sú skvelou voľbou nielen pre bezlepkárov, osoby s alergiou na orechy, osoby trpiace intoleranciou laktózy, kazeínu, sóje, ale pre všetkých tých, ktorí sa chcú stravovať zdravo. 

Zemné mandle sú vynikajúce alternatíva pre celiatikov, alergikov na orechy, osoby trpiace intoleranciou laktózy, kazeínu, sóje (výroba šáchorového “mlieka”), diabetikov.

Upozornenie: konzumácia zemnej mandľovej múky sa neodporúča pre alergikov na orechy.

Hmotnosť: 500g.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Múka zo zemných mandlí – šáchorová 500g”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.