KOMBU morské riasy 50g, Mitoku

KOMBU 50g, Mitoku

Riasa Kombu patrí k najbohatším prirodzeným zdrojom jódu medzi potravinami. Taktiež…

5.10 s DPH 4.25 bez DPH

Katalógové číslo: 021009122135 Kategórie: , Značka:

Popis

KOMBU 50g, Mitoku

Riasa Kombu patrí k najbohatším prirodzeným zdrojom jódu medzi potravinami. Taktiež obsahuje vysoký podiel vápnika. Používa sa najmä pri príprave strukovín a obilnín. Vyznačuje sa príjemnou chuťou. 

Vďaka vysokému obsahu jódu sa už stáročia používa v čínskej medicíne ako liek na štítnu žľazu. Okrem toho výborne čistí črevá, odvádza z tela jedy a ťažké kovy, znižuje cholesterol a chráni pred vysokým krvným tlakom.

Príprava riasy:
Kúsok riasy (veľkosť ako 2-3 poštové známky) varíme asi hodinu, najlepšie spolu so strukovinami, nakoľko ich zmäkčujú a tým uľahčujú stráviteľnosť.

Prúžok kombu namočený vo vode a krátko povarený dáva delikátny základ polievkam a mnohým ďalším chutným jedlám. Jeden kúsok riasy je možné niekoľkokrát opakovane použiť. Pri dlhom varení odovzdáva kombu do vody silnejšie minerálne soli.

Kombu je hlbokomorská zelenina rastúca v čistých a chladných severných vodách. Najkvalitnajšie kombu rastie vo veľkých hĺbkach s pokojnými oceánskymi prúdmi. Veľmi kvalitné japonské kombu sa ťaží z chladného mora pri severnom pobreží ostrova Hokkaidó.

Kombu tvorí tuhé zelené listy široké 2-3 cm, ktoré dorastajú do dĺžky 5-10 metrov. Po usušení majú tmavú farbu a niekedy možu byť potiahnuté prírodným bielym práškom. Je to spôsobené kyselinou glutamovou, ktorá je pôvodnou prírodnou verziou súčasného mohutného posilňovača chuti glutamanu. Kyselina glutamová, vďaka ktorej sú strukoviny varené s riasou kombu ľahšie stráviteľné a rýchlejšie sa uvaria, má schopnosť uvoľňovať vlákna iných potravín. Prúžok kombu varený so strukovinami preto nielen skracuje dobu varenia, ale tiež zlepšuje arómu, pridáva cenné živiny a zvyšuje tak stráviteľnosť jedla. Tento proces pôsobí obojsmerne. Kombu varené s potravinami bohatými na bielkoviny bude taktiež mäkšie za omnoho kratší čas. 

Okrem sladkosti pochádzajúcej z kyseliny glutamovej, kombu obsahuje dva aj jednoduché cukry – fruktózu a manit, čo je dôležité pre diabetikov, pretože nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Kombu je bohatá taktiež na kyselinu alginovú, silný spojivový prostriedok, ktorý udržuje rastlinnú štruktúru. Táto kyselina pôsobí na základe svojej nestráviteľnosti a schopnosti spájať ako prirodzený čistiaci prostriedok čriev. Odoberá zo stien hrubého čreva usadeniny a jedy a pomáha im vylučovať prirodzenou cestou. Ďalej ochraňuje pred vstrebávaním ťažkých kovov, hlavne kadmia a stroncia.

Pôsobenie riasy Kombu v organizme:

  • pomáha telu zbavovať sa cholesterolu
  • chráni pred vysokým krvným tlakom
  • priaznivo ovplyvňuje metabolizmus
  • dodáva organizmu mimoriadne dôležitý jód (patrí medzi riasy z najvyšším obsahom tohto prvku)
  • posilňuje oblasť obličiek a močového mechúra
  • obsahuje aminokyseliny stimulujúce sliznice a lymfatický systém
  • Číňania ju stáročia používajú na ošetrenie štítnej žľazy, prikladajú jej tiež význam pri zvyšovaní dlhovekosti, inteligencie a jasného myslenia
  • v Japonsku sa používa ako liečebný prostriedok pri zápale hrubého čreva

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “KOMBU morské riasy 50g, Mitoku”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.